מטרתו של הסכם גירושין היא להסדיר את כל העניינים הכרוכים בגירושין בדרכי שלום. במסגרת הסכם הגירושין יקבעו הצדדים את אופן חלוקת הרכוש, מזונות הילדים, הסדרי הראייה או המשמורת, אופן הסדרת הגט וכל נושא אחר שהצדדים חשים צורך להסדירו במסגרת ההסכם. את הסכם הגירושין חובה לאשר בפני בית המשפט לענייני משפחה או בפני בית הדין הרבני אשר יתנו להסכם תוקף של פסק דין.
 
הסכם גירושין, עם או בלי הליך גישור, מונע מן הצדדים מאבקים משפטיים ארוכים ומתישים, מצמצם באופן משמעותי את הפגיעה שנגרמת לילדים כתוצאה מן הגירושין, ועלויותיו הכלכליות קטנות באופן משמעותי לעומת ניהול הליכים משפטיים. בפניהם של בני הזוג שתי אפשרויות: הראשונה היא לערוך את הסכם הגירושין אצל עורך דין משותף, והשנייה היא כאשר קיימת רמת קונפליקט גבוהה וחוסר הסכמה בעניינים רבים- מומלץ לבני הזוג לפנות לגישור או לבחור שכל צד ייוצג על ידי עורך דין באופן עצמאי על מנת לשמור על האינטרסים האישיים. 
 
מהו הסכם שלום בית ולחילופין גירושין?
מדובר בהסכם אשר כולל בתוכו את הסכמות הצדדים באשר להתנהלותם בתקופת שלום הבית, וכן את התנהלות הצדדים במקרה ששלום הבית ייכשל ובני הזוג יחליטו להתגרש. במסגרת שלום הבית יקבעו הצדדים עניינים כגון: חלוקת מטלות הבית, אופן ניהול הכספים, הטיפול בילדים, פנייה לייעוץ זוגי ועוד.
 
יתרונו של הסכם זה הוא בכך שבני הזוג מסדירים את כל העניינים ביניהם בתקופה בה רמת הקונפליקט נמוכה יחסית וקיים אינטרס משותף לנסות ולשקם את חיי הזוגיות, ועל כן קל יותר להגיע להסכמות ולהבנות לשביעות רצונם של כל הצדדים.
 
האם כדאי לערוך הסכם גירושין לבד ?
לא מומלץ. אומנם קיימות ברשת האינטרנט דוגמאות וטיוטות רבות של הסכמי גירושין, אך עריכת הסכם גירושין לבד טומן בחובו מספר בעיות וסיכונים:
 א. אין הסכם אחד דומה למשנהו. לכל זוג עניינים ייחודיים או רצונות ייחודיים אשר אינם באים לביטוי במסגרת הדוגמאות למיניהן המפורסמות באינטרנט או באמצעים אחרים.
ב. בני הזוג אינם מודעים למלוא חובותיהם וזכויותיהם המשפטיות ואינם שולטים במשמעויות המשפטיות והכלכליות הנובעות מן ההסכם.
ג. במקרים רבים קיים צד אחד הנוטה להתפשר או מתמצא פחות בזכויותיו ועל כן עלול להיכנע לדרישותיו של הצד השני, בלי להבין את מלוא המשמעות והמחירים של ויתוריו.
ד. לעורך דין המתמחה בתחום דיני משפחה, ניסיון רב ויכולת לצפות בעיות ותקלות אשר עלולות להופיע בעתיד ולפעול למניעתן באמצעות ההסכם. מאחר ומדובר בהסכם שיש לקיימו לאורך שנים  אדם לא מקצועי אשר עורך הסכם גירושין אשר כולל בתוכו נושאים רבים ומגוונים עלול לגרום נזק רב לצדדים כיוון שלא יהיה מודע למכלול האפשרויות והבעיות וען כן לא יתייחס לעניינים מסוימים בהסכם. כתוצאה מכך עלולים בני הזוג לגלות חודשים ואף שנים לאחר חתימת ההסכם כי קיימים נושאים רבים אשר לא עלו בהסכם דבר שעלול לגרום ויכוחים קשים ואף הליכים משפטיים. 
ה. קיימים מקרים בהם אחד הצדדים מחליט להפר את הסכם הגירושין או חלקים ממנו.  כאשר ההסכם אינו ערוך ואינו מנוסח בצורה מקצועית - קורה לא אחת כי ניתן לפרש סעיף מסוים בדרכים שונות ולמעשה להפר את ההסכם. במקרה כזה, אף במידה והצדדים יפנו לבית המשפט לא בטוח שניתן יהיה להוכיח את ההפרה כיוון שכוונת בני הזוג בהסכם לא תהיה ברורה דיה.
 
האם ניתן לבטל הסכם גירושין?
ביטול הסכם גירושין הינו הליך משפטי ארוך שסיכויי הצלחתו נמוכים. על כן מומלץ שלא לחתום על הסכם גירושין בפזיזות ללא מחשבה וללא בדיקה מעמיקה של הדברים. אף אם החלטתם לערוך הסכם גירושין בעצמכם למרות כל הסיכונים- מומלץ לפנות לקבלת ייעוץ משפטי מתאים טרם החתימה.