כיום הולכת ומתרחבת התופעה של זוגות שבחרו שלא להינשא וחיים יחדיו כזוג נשוי לכל דבר ועניין. זוגות אלה אשר מנהלים משק בית משותף ולעיתים מגדלים ילדים משותפים נקראים ידועים בציבור. לא אחת נתקלתי בתפיסה שגויה של אנשים אשר שואלים "רגע אם הם לא נשואים הילד ממזר?" התשובה היא חד משמעית: לא, ילד ממזר הוא ילד אשר נולד לאישה נשואה מחוץ לנישואין. התפיסה השגויה נובעת ככל הנראה מבלבול בין מושגים שכן נהוג לקרוא למאהב או מאהבת של אדם נשוי ידוע/ה בציבור. יצויין, כי על פי הדת היהודית ילד שנולד מחוץ לנישואין לגבר נשוי אינו ממזר, דבר היוצר חוסר שיוויון מהותי בין גברים לנשים בהליך הגירושין. 

 

כיום לידועים בציבור מעמד משפטי וחוקי במרבית התחומים. יחד עם זאת בחלק ניכר מרשויות המדינה כגון משרד הפנים ומס הכנסה, אין אפשרות לרישום מעמד של "ידועים בציבור" ועל כן בפועל רישומם של זוגות רבים הינו שגוי. 

כאשר ידועים בציבור נפרדים חלים עליהם בדיוק אותם הכללים בענייני חלוקת רכוש, משמורת ומזונות ילדים כפי שחלים על זוגות אשר נישאו באופן רשמי. 

 

יתרונם של ידועים בציבור על פני זוגות נשואים 

ידועים בציבור אינם זקוקים לגט ועל כן אינם יכולים לעכב את הגירושין או לעגן זה את זה, כמו כן לא ניתן לתבוע כתובה או מזונות אישה*, ועל כן יכולות "הסחיטה" והמיקוח ההדדיות של הצדדים נחלשות באופן משמעותי. במרבית המקרים תוצאת צמצום יכולת  המיקוח - היא צמצום הקונפליקט באופן משמעותי וקיצור תהליכי הפרידה. 

 

*יצויין כי על אף שידועה בציבור אינה זכאית ל"מזונות אישה" קיימים מקרים ספיציפיים בהם בית המשפט פוסק לאישה מזונות משקמים לתקופה מוגבלת. 

 

טיפ: ניתן להצהיר בביטוח הלאומי על מעמד של ידועים בציבור. הדבר מומלץ במקרה בו אחד הצדדים אינו עובד ומונע הצטברות חובות וכפל תשלום דמי ביטוח לאומי.