1.קבלו ייעוץ ראשוני מעורך דין גירושין- אשר ייתן לכם את מלוא המידע באשר למצבכם המשפטי, זכויותיכם וחובותיכם, האפשרויות ודרכי הפעולה העומדות בפניכם וסיכויי הצלחתכם אל מול ההישגים אותם אתם מבקשים להשיג. 
 
2.אל תמעיטו בערכו של הצד השני- קיימת אפשרות כי גם הצד השני פנה לעורך דין גירושין במטרה לקבל ייעוץ ו/או לפתוח בהליכים נגדכם, ועל כן מיישם את אותן עצות בדיוק. 
 
3.אספו מידע  – מומלץ לאסוף מידע "מודיעיני" בטרם אתם פועלים ומגישים תביעות, כל עוד הצד השני "רדום" ואינו פועל להעלמת מידע. איסוף של דו"חות כרטיסי אשראי ותדפיסי בנק, מסמכים המעידים על הכנסות והוצאות, מסמכים הנוגעים לרכוש, קרנות ועוד, יכול לסייע ולהקל משמעותית על ניהול ההליכים המשפטיים.  
 
4.שמרו ראיות- התכתבויות במייל, בווטסאפ, SMS או בכל דרך אחרת, פתקים או מכתבים, שכרגע נראים לכם שוליים, עשויים להתברר כראיות חשובות המשפיעות על תוצאות ההליך המשפטי. שמרו את כל הראיות, ואם ניתן- מומלץ לדאוג לגיבוי. אם כבר פניתם להתייעצות עם עורך דין גירושין, הוא או היא ינחו אתכם באשר לראיות עליהן צריך לשים דגש.
 
5.הקליטו אם יש צורך– על פי חוק, מותר להקליט שיחה ללא ידיעת הצד השני ובתנאי כי האדם המקליט הינו צד לשיחה – כלומר משתתף בה. ההקלטה יכולה להיות של שיחה פנים אל פנים בין הצדדים או שיחה טלפונית. אם אתם מאוימים או נתונים לסחיטה מסוג כלשהו, או חשים שיש עניין שיהיה חיוני להוכיח בבית המשפט ואין כל דרך אחרת – הקליטו את השיחה המשותפת. זכרו- פעמים רבות מדובר ב"מילה נגד מילה" וראייה בצורת הקלטה תקל מאוד על בית המשפט להכריע מי דובר אמת. שימו לב- חל איסור להקליט בסתר שיחה שאינכם משתתפים בה ואינכם חלק ממנה -מדובר בעבירה פלילית!  
 
6.היזהרו בהתבטאויותיכם- ובמסרים שאתם מעבירים לצד השני. במידה והצד השני יודע כי אתם שוקלים גירושין קחו בחשבון כי אפשר שגם אתם מוקלטים וגם הצד השני עוסק באיסוף ראיות. היזהרו בלשונכם בעיקר מביטויים הנשמעים כאיום או הפעלת לחץ על הצד השני, לבל דבריכם ישמשו אחר כך כנגדכם. 
 
7.כסף נזיל- וודאו שיש לכם מקורות כספיים לנהל הליך בעזרת עורך דין גירושין המתמחה בתחום. ניהול הליך גירושין כרוך בעלויות רבות החל משכר טרחת עורך דין וכלה בתשלום אגרות בית משפט, שירות שליחים, תשלום למומחים ועוד.  במידה ואין לכם חשבון בנק נפרד והכנסתכם מצומצמת, הצד השני עלול לחסום את החשבון המשותף מיד עם פתיחת ההליכים המשפטיים ובכך יקשה עליכם מאוד לנהל הליך משפטי מוצלח. 
 
8.חשבונות בנק- מומלץ לדאוג לחשבון בנק נפרד אם אין לכם אחד כזה. כדאי להיזהר מיצירת חובות על ידי הצד השני בחשבון המשותף כיוון שאף אתם עלולים להיות חייבים במחציתם. מיד עם הגשת התביעות מומלץ להודיע לבנק כי הצדדים מצויים בסכסוך גירושין, על מנת שלא יתבצעו ניסיונות להברחת כספים מן החשבון על ידי הצד השני. 
 
9.חוקר פרטי- במידה ואתם חושדים כי הצד השני הבריח כספים, מסתיר ממכם נכסים, או בוגד, מומלץ להיעזר בשירותיו של חוקר פרטי כבר בשלב שטרם פתיחת ההליכים. כאשר הצד השני פחות "ערני" ומתגונן, יהיה קל יותר לחוקר הפרטי וגם לכם לגלות את מה שהצד השני מנסה להסתיר. אם אתם מתלבטים, התייעצו עם עורך דין גירושין באשר לחוקיות פעולותיכם על מנת שלא תנקטו חלילה בפעולות המהוות עבירה על החוק. 
 
10.אל תאזינו לעצות לגבי ניהול הליך גירושין מאנשים שאינם מקצועיים- חברים, מכרים ואפילו בני משפחה קרובים אינם עורכי דין לגירושין אשר התמקצעו במשך שנים בתחום הגירושין, הם אינם מעודכנים בפסיקה ובחקיקה, והם אינם מכירים את הנושא לעומקו ואת כל ההשלכות והמצבים הקיימים – גם במקרה בו חוו גירושין בעצמם. לכל היותר הם יכולים לשתף בחוויה האישית והפרטית שעברו, וגם זה חשוב. 
 
חשוב לזכור כי כל מקרה הוא מקרה פרטי וספציפי, וכי כל משפחה שונה מרעותה, ועל כן פרט מסוים שיכול להראות כשולי בעיניו של אדם בלתי מקצועי, עלול  להתברר ככזה המשנה את כל התמונה בבית המשפט. 
 
11.רגע לפני הגשת תביעה – בדקו את השטח ואת עמדת הצד השני. האם יש אפשרות לסיים את הנישואין בהסכמה, בדרך חיובית באמצעות גישור או מו"מ. העלויות של גירושין בהסכמה- גם הכספיות וגם הרגשיות- נמוכות באופן משמעותי מניהול הליכים בבית המשפט.     
 
בכל מקרה – בין אם בחרתם בהליך בהסכמה ובין אם בחרתם לפנות לבית המשפט, אל תוותרו על שירותיו של עורך דין גירושין מקצועי המתמחה בנושא. כבר נתקלתי לא אחת באנשים שבחרו לנהל את ההליכים המשפטיים לבדם וגרמו לעצמם נזקים קשים. 
 
12.ובקשה אישית אחת– השתדלו להשאיר את הילדים מחוץ לסכסוך ככל הניתן, לא לערב אותם בוויכוחים ובסכסוך שבינכם, ולא "להשתמש" בהם לנגח את הצד השני, כיוון שגם כך הילדים עוברים חוויה קשה מאוד של פירוק הבית והמשפחה ופרידת ההורים בעיקר אם הם ילדים צעירים. 
 
זכרו – לא משנה כמה אתם חושבים שאתם צודקים והצד השני אינו הורה מספיק טוב בעיניכם– רצונם היחיד של הילדים הוא שההורים יישארו איתם ביחד כמשפחה, שכן הילדים אינם מסוגלים לראות את הדברים מנקודת המבט של המבוגרים, ועל כן פגיעתם קשה בהרבה מפגיעתכם. 
 עצרו וחישבו- קיימים מחקרים רבים המצביעים על קשר הדוק בין בעיות התנהגות קשות של ילדים, לעיתים עד כדי התנהגות עבריינית, שימוש בסמים וכדומה, לבין מעורבותם של הילדים והיחשפותם לסכסוכי גירושין קשים ומרים בין הוריהם. 
 
 
כל הזכויות שמורות © לעו”ד הילה בורנשטיין